A wood block of mass M1 =10 kg rests on a concrete slab of mass M2 = 40 kg The s
ID: 2055058 • Letter: A
Question
A wood block of mass M1 =10 kg rests on a concrete slab of mass M2 = 40 kg The slab tests on a frictionless surface. The coefficient of static friction between the slab and block is 0.6. The coefficient of kinetic friction is 0.4. A horizontal force P is applied to the block. For both cases below, find the horizontal acceleration of each mass and the force of friction (0 between them. (Careful! Remember that f , is a variable force 11k Coefficient only gives you its maximum possible value.) Case I: P = 80 N. Case 2: P = 40Explanation / Answer
Do your FBD and m1 should accelerate to the left with this equation because it will overcome the static friction:
Static friction check:
Force needed to overcome static friction
s*m1(g) = 58.86
Force of case 1 = 80N
So we use kinetic:
80 - k*m1(g) = m1a
80 - 39 = ma
41 = m1a
41/m1 = 4.1m/s2 to the left
Now B should feel the friction force of m1 because its a newton-pair:
B should feel the force generated by the push which is:
k*m1(g)
But it is equal now to the combined mass of m1+m2
k*m1(g) = (m1+m2)a
39.24 = (40+10)a
a = 39.24/50
a = .7848 to the left
2) For case two, the force 40N Will not overcome the force of static friction required (58.86)
so a of m1 = 0
now a of m2 is just
F=ma
where m is m1+m2
40 = (10+40)a
40/50 = a = 0.8m/s^2 to the left
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.