Use the exact values you enter to make later calculations. Satellites feel the g
ID: 1395292 • Letter: U
Question
Use the exact values you enter to make later calculations.
Satellites feel the gravitational pull of the Earth. They remain in orbit because of their velocity, which acts to counteract gravity. (The satellite wants to fly out in a straight line, but gravity forces it to curve towards the Earth.) Consider a communications satellite that needs to be 25,000 km above the Earth's surface.
(a) Assuming the satellite travels in a perfect circle, what is the radius of the satellite's travel? (The radius of the Earth is 6375 km.)
(b) At the satellite's altitude, the acceleration of gravity is 0.405 m/s2. What is the magnitude of the tangential velocity that the satellite must have to remain in orbit?
(c) How much time will the satellite take to orbit the Earth?
Explanation / Answer
part(a)
radius of the circular path r = RE + h
RE = radius of earth
h = height of the circular path from the surface
r = 6375+25000 km = 31375 km = 31375000 m
part(b)
gravitational force = Fg = m*g
the gravitational force provides the necessary centripetal force Fc = m*v^2/r
Fc = Fg
m*v^2/r = m*g
v = sqrt(gr)
v = sqrt(0.405*31375000) = 3564.67 m/s <---answer
part (c)
time = length of the orbit/speed
T = 2*pi*r/v
T = (2*3.14*31375000)/(3564.67) = 55274.401 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.