A 55.0-kg grindstone is a solid disk 0.540 m in diameter. You press an ax down o
ID: 1395397 • Letter: A
Question
A 55.0-kg grindstone is a solid disk 0.540 m in diameter. You press an ax down on the rim with a normal force of 180 N (Figure 1) . The coefficient of kinetic friction between the blade and the stone is 0.60, and there is a constant friction torque of 6.50N?m between the axle of the stone and its bearings.
1)How much force must be applied tangentially at the end of a crank handle 0.500 m long to bring the stone from rest to 120 rev/min in 7.00
s ?
2)After the grindstone attains an angular speed of 120 rev/min, what tangential force at the end of the handle is needed to maintain a constant angular speed of 120 rev/min?
3)How much time does it take the grindstone to come from 120 rev/min to rest if it is acted on by the axle friction alone?
Explanation / Answer
1)
frictional force acting due to axe , f = u*N
f = 0.60 * 180
f= 108 N
Now , torque due to friction Tf = (0.540/2)* 108
Tf = 29.16 N.n
wf = 120 rev/min
wf = 120 * 2pi/6-
wf = 12.56 rad/s
Now, angular acceration , a = 12.56/7
a = 1.79 rad/s^2
Now, for the torque ,
F * 0.5 - 29.16 - 6.50 = 55 * 0.5 * (0.54/2)^2 * 1.79
F = 78.52 N
the force needed is 78.52 N
2)
for constant angular speed ,
angular acceleration = 0
F * 0.5 - 29.16 - 6.50 = 0
F = 35.66 N
3)
Here , for leaving the stone to come to rest
29.16 + 6.50 = - 55 * 0.5 * (0.54/2)^2 * a
a = 17.87 rad/s^2
Using first equation of motion
0 = 12.56 - 17.87 * t
t = 0.71 s
the time taken to stop is 0.71 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.