A 12.0-kg box resting on a horizontal, frictionless surface is attached to a 5.0
ID: 1395440 • Letter: A
Question
A 12.0-kg box resting on a horizontal, frictionless surface is attached to a 5.00-kg weight by a thin, light wire that passes without slippage over a frictionless pulley (the figure (Figure 1) ). The pulley has the shape of a uniform solid disk of mass 2.30 kg and diameter 0.460 m
1)After the system is released, find the horizontal tension in the wire.
2)After the system is released, find the vertical tension in the wire.
3)After the system is released, find the acceleration of the box.
4)After the system is released, find magnitude of the horizontal and vertical components of the force that the axle exerts on the pulley.
Explanation / Answer
let the acceleration of the blocks is a
Now, using the second law of motion and effective mass
acceleration , a = net force/effective mass
a = 5*9.8 /( 5 + 12 + 0.5 * 2.30 * r^2 /r^2)
a = 2.7 m/s^2
1)
now, let the horizontal tension is Th
for 12 kg block
Th = 12 * 2.7
Th = 32.4 N
horizontal tension is 32.4 N
2)
Now, for 5 kg block
5 * 9.8 - Tv = 5 * 2.7
Tv = 35.5 N
vertical tension is 35.5 N
3)
acceleration of the box = 2.7 m/s^2
4)
for the pulley , as the pulley is in rest ,
magnitude of the horizontal = Th
magnitude of the horizontal = 32.4 N
magnitude of the vertical = Tv
magnitude of the vertical = 35.5 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.