Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The block shown in Tap image to zoom has mass m = 7.0 kg and lies on a fixed smo

ID: 1395614 • Letter: T

Question

The block shown in Tap image to zoom has mass m = 7.0 kg and lies on a fixed smooth frictionless plane tilted at an angle ? = 27.0 ? to the horizontal. Part A Determine the acceleration of the block as it slides down the plane. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. a = SubmitGive Up Part B If the block starts from rest 11.2 m up the plane from its base, what will be the block's speed when it reaches the bottom of the incline? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. v =

Explanation / Answer


A) net force acting on the block is the only gravitational force = m*g*sin(theta) = 7*9.81*sin(27) = 28.25 N

according to newtons second law = F = m*a = 28.25

acclearation = a = F/m = 28.25/7 = 4.03 m/s^2
=================================================

B) From law of conservation of energy

Total enrgy at the top = total energy at the bottom

m*g*h = 0.5*m*v^2

but h= l*sin(27) = 11.2*sin(27) = 4.6 m

v = sqrt(2*g*h) = sqrt(2*9.81*4.6) = 9.5 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote