The block shown in (Figure 1) has mass m = 7.0 kg and lies on a fixed smooth fri
ID: 1301673 • Letter: T
Question
The block shown in (Figure 1) has mass m = 7.0 kg and lies on a fixed smooth frictionless plane tilted at an angle = 23.5 degree to the horizontal.
Part A
Determine the acceleration of the block as it slides down the plane.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part B
If the block starts from rest 19.0m up the plane from its base, what will be the block's speed when it reaches the bottom of the incline?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
a = /mExplanation / Answer
a)acceleration =F/m=mgsin i / m =gsin i =9.8*sin 23.5 =3.9m/s2
b) v^2-u^2=2as
v^2-0=2*3.9*19
v=12.17m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.