The block shown at right is pushed by a 45 N force. Find the magnitude of the ne
ID: 1622522 • Letter: T
Question
The block shown at right is pushed by a 45 N force. Find the magnitude of the necessary friction force to keep it at rest. The block shown at right is pushed by a 50 N force. Find the magnitude of the necessary friction force to keep it moving at constant velocity. The block shown at right is pushed by a 50N force. The friction force acting on it is equal to 30 N. Find the magnitude of the acceleration of the block. The block shown at right is pushed by a 60 N force. Find the magnitude of the necessary friction force to keep it moving with an acceleration equal to 2 m/sec^2.Explanation / Answer
1) total force is zero
F = f
f = 45 N
2) total force is zero
f = F = 50 N
3) m = 20 kg
ma = F-f = 50-30 = 20
a = 20/20 = 1 m/s^2
4) ma = 60-f
f = 60-20*2 = 60-40 = 20 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.