You pull a rope oriented at a 37? angle above the horizontal. The other end of t
ID: 1395643 • Letter: Y
Question
You pull a rope oriented at a
37? angle above the horizontal. The other end of the rope is attached to the front of the first of two wagons that have the same 50-kg mass. The rope exerts a force of magnitude T1 on the first wagon. The wagons are connected by a second horizontal rope that exerts a force of magnitude T2 on the second wagon. the acceleration of the wagons is 2.0 m/s2.
Determine the magnitude of T1.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Determine the magnitude of T2.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
m = 50 kg
theta = 37 degrees
Applying force balance
T1 cos(theta) = m a + m a
T1 = 2 m a / cos(theta)
T1 = 2 x 50 x 2 / (cos(37 degrees)) = 250.427 N
T2 = m a
T2 = 50 x 2 = 100 N
==================================================
T1 = 250.427 N
T2 = 100 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.