You pull a rope oriented at a 37 angle above the horizontal. The other end of th
ID: 1489929 • Letter: Y
Question
You pull a rope oriented at a 37 angle above the horizontal. The other end of the rope is attached to the front of the first of two wagons that have the same 24-kg mass. The rope exerts a force of magnitude T1 on the first wagon. The wagons are connected by a second horizontal rope that exerts a force of magnitude T2 on the second wagon. the acceleration of the wagons is 2.0 m/s2.Determine the magnitude of T1. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. The answer is T1= 120N but I cant figure out how. Please show and explain steps!
Explanation / Answer
data given:
mass = 24-kg
acc = 2.0 m/s2
the rope is at 37 degrees to horizontal. so T1 is also at 37 degrees to horizontal.so the force in the horizontal direction is T1 * Cos(37).This results in a acceleration of 2 m/s^2 for the wagons whose total weight is 48 Kg. so T1* cos(37) = m *a = 48*2
the horizontal force = T1 cos (37)
a = 2 m/s^2
so T1 cos(37) = 48 * 2
so T1 = 120.205 N
= 120 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.