A shot putter launches a 7.23 kg shot by pushing it along a straight line of len
ID: 1396406 • Letter: A
Question
A shot putter launches a 7.23 kg shot by pushing it along a straight line of length 1.54 m and at an angle of 34.6° from the horizontal, accelerating the shot to the launch speed from its initial speed of 2.4 m/s (which is due to the athlete's preliminary motion). The shot leaves the hand at a height of 2.14 m and at an angle of 34.6°, and it lands at a horizontal distance of 16.3 m.What is the magnitude of the athlete's average force on the shot during the acceleration phase? (Hint: Treat the motion during the acceleration phase as though it were along a ramp at the given angle.)
Explanation / Answer
let a is the acceleration of the ball in his hand.
Apply, v^2 - u^2 = 2*a*s
a = (v^2 - u^2)/(2*s)
= (2.4^2 - 0^2)/(2*1.54) (here initial speed, u = 0)
= 1.87 m/s^2
Net force in the direction of motion, Fnet = F_applied - m*g*sin(34.6)
m*a = F_applied - m*g*sin(34.6)
F_applied = m*a + m*g*sin(34.6)
= 7.23*1.87 + 7.23*9.8*sin(34.6)
= 53.75 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.