A shot putter launches a 7.220 kg shot by pushing it along a straight line of le
ID: 2011910 • Letter: A
Question
A shot putter launches a 7.220 kg shot by pushing it along a straight line of length 1.650 m and at an angle of 34.60° from the horizontal, accelerating the shot to the launch speed from its initial speed of 2.500 m/s (which is due to the athlete's preliminary motion). The shot leaves the hand at a height of 2.110 m and at an angle of 34.60°, and it lands at a horizontal distance of 16.10 m. What is the magnitude of the athlete's average force on the shot during the acceleration phase? (Hint: Treat the motion during the acceleration phase as though it were along a ramp at the given angle.)________ N
Explanation / Answer
Mass of the shot putter is m = 7.220 kg Horizontal distance x = 16.1 m Initial speed is v_i = 2.50 m/s Length is L = 1.650m t = 16.1 / v cos 34.6 2.11 = x_0 sin 34.6 t - 1/2 gt^2 2.11 = 16.1 tan 34.6 - 1/2 (9.8)(16.1 /v0 cos 34.6)^2 v = ............m/s From Newton's law F_net = F - mg sin 34.6 Now from work energy theorem (F - mg sin34.6) *L = 1/2 m(vf^2 - v0^2) F = mg sin 34.6 + [(1/2 ) m (v^2 - v0^2)] / L solve to get solutionRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.