An electron and a proton are each moving at 830 km/s in perpendicular paths as s
ID: 1396501 • Letter: A
Question
An electron and a proton are each moving at 830 km/s in perpendicular paths as shown in the following figure. Consider the instant when they are at the positions shown in the figure. (Let dx = 4.05 nm and dy = 5.10 nm.)
(a) Find the magnitude and direction of the total magnetic field they produce at the origin.
(b) Find the magnitude and direction of the magnetic field the electron produces at the location of the proton.
(c) Find the magnitude and direction of the total electrical force and the total magnetic force that the electron exerts on the proton.
Explanation / Answer
magnetic filed due to a moving charge = B = mu/4pi * q(-v)sin(phi)/r^2
part a ) Bp = mu/4pi * 1.6 x 10^-19 x 830x 10^3 / (4.05 x 10^-9)^2
here phi = 90 sin90 = 1
Bp = 0.81 mT
Be = mu/4pi * 1.6 x 10^-19 x 830x 10^3 / (5.10 x 10^-9)^2
Be = 0.51 mT
B = Bp + Be
B = 0.81 mT + 0.51 mT = 1.32 mT
direcion = into the page
part b ) B = mu/4pi * qvbsin(phi) / r^2
r = sqrt (rp^2 + re^2 )
rp = distance of proton from origin
re = distance of electron from origin
phi = 180 - tan^-1(5.10/4.05) = 128.5 degree
r = sqrt ( 5.10nm^2 + 4.05nm^2 )
B = mu/4pi * 1.6x10^-19 * 830 x 10^3 * sin(128.5) / 42.4125 x 10^-18
B = 2.45 x 10^-4 T
direction into the page
part c )
Fmag = qvBsintheta
theta = 90 sin90 =1
Fmag = qVB = 1.6 x 10^-19 x 830 x 10^3 x 2.54 x 10^-4
Fmag = 3.373 x 10^-17 N
in the + x direction
Felec = kq1q2/r^2
Felc = 9 x 10^9 x (1.6 x 10^-19)^2 / 42.4125 x 10^-18
Felc = 5.43 x 10^-12 N
direction = tan^-1(5.10/4.05 ) = 51.5 degree from clockwise
anticlock wise = 360 - 51.5 = 308.5 degree counter clock wise from the +x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.