An electron and a proton are each moving at 825 km/s in perpendicular paths as s
ID: 1459383 • Letter: A
Question
An electron and a proton are each moving at 825 km/s in perpendicular paths as shown in the figure (Figure 1) . At the instant they are at the positions shown in the figure.
a)Find the magnitude of the total magnetic field they produce at the origin.? mT
B) Find the magnitude of the magnetic field the electron produces at the location of the proton? T
C)Find the magnitude of the total magnetic force that the electron exerts on the proton? N
D)Find the magnitude of the total electrical force that the electron exerts on the proton.?N
E)Find the direction of the total electrical force that the electron exerts on the proton.? counterclockwise from the +xaxis
Explanation / Answer
velocity of proton and electron v=825 km/sec
v=825*10^3 m/sec
a)
at origin
magnetic field due to proton is,
B1=(uo/4pi)*(q*v)/r^2
B1=(4pi*10^-7/(4pi))*(1.6*10^-19*825*10^3)/(4*10^-9)^2
B1=0.825 mT
and
magnetic field due to electron is,
B2=(uo/4pi)*(q*v)/r^2
B2=(4pi*10^-7/(4pi))*(1.6*10^-19*825*10^3)/(5*10^-9)^2
B2=0.528 mT
Bnet=B1+B2
=1.353 mT
b)
B=(uo/4pi)*(q*v*sin(theta)/r^2
theta = tan^-(4nm/5nm)
theta = 38.66 degrees,
B=(4pi*10^-7/(4pi))*(1.6*10^-19*825*10^3*sin(38.66)/((4*10^-9)^2+(5*10^-9)^2)
B=0.201 mT
c)
magnetic force Fm=q*v*B
=1.6*10^-19*825*10^3*0.201*10^-3
=2.65*10^-17 N
D)
electrical force Fe=k*q1*q2/r^2
=9*10^9*(1.6*10^-19)^2/((4*10^-9)^2+(5*10^-9)^2)
=5.62*10^-12 N
and
dierctio of Fe is,
tan(theta)=5nm/4nm
===> theta=51.34 degrees,
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.