Calculate the temperature the entire sky would have to be in order to transfer h
ID: 1397631 • Letter: C
Question
Calculate the temperature the entire sky would have to be in order to transfer heat by radiation at 1000 W/m2 - about the rate at which the sun transfers heat when it is directly overhead on a clear day. This is the effective temperature of the sky, a kind of average that takes account of the fact that the sun occupies only a small part of the sky but is much hotter than the rest. Assume that the body receiving the heat has a temperature of 25.0°C, and that the value of emmissivity of the earth is 0.65.
Explanation / Answer
1 =1000 W/m2
T1 = 25.0°C = 298K
2 = 0.65
E = T4 from stefan - boltmanlaw
1 /2 = T24 /T14
1 /2 = T24 /2984
1000/0.65 = T24 /2984
T24 = 1538.46/7886150416
T24 = 1.95 X 10-7
T2 = (1.95 X 10-7 )-4
T2 = 6.91 x 1026 k
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.