Calculate the standard change in Gibbs free energy of the following reactions at
ID: 503024 • Letter: C
Question
Calculate the standard change in Gibbs free energy of the following reactions at Standard Ambient Temperature and Pressure (SATP where T = 25 degree C and P = 1 atm) and label them as spontaneous or nonspontaneous. (a) 2 SO_2 + O_2 (g) right left arrow 2 SO_3 (g); delta H degree = -197.8 kJ, delta S degree = -188.0 J/K delta G degree = kJ, and the reaction is. (b) C_3H_8 (g) + 5 O_2 (g) right lift arrow 3 CO_2 (g) + 4 H_2 O (I); delta H degree = -2219.9 kJ, delta S degree = -374.9 J/K delta G degree = KJ, and the reaction is. C(diamond) right lift arrow C(graphite); delta H degree = - 1.9 KJ, delta S degree = + 3.3 J.K delta G degree = KJ, and the reaction is. SiO_2 (s) right lift arrow Si(s) + O_2(g); delta H degree = + 910.7 KJ, delta S degree = + 182.5 J/K delta G degree = KJ, and the reaction is.Explanation / Answer
a)
delta H = -197.8KJ
delta S = -188.0J/k = -0.188 KJ/K
T = 25.0 oC =(25.0+ 273) K = 298.0 K
use:
delta G = delta H - T*delta S
delta G = -197.8 - 298.0 * -0.188
delta G = -141.8 KJ
since delta G is negative, it is spontaneous
b)
delta H = -2219.9KJ
delta S = -374.9J/k = -0.3749 KJ/K
T = 25.0 oC =(25.0+ 273) K = 298.0 K
use:
delta G = delta H - T*delta S
delta G = -2219.9 - 298.0 * -0.3749
delta G = -2108.2 KJ
since delta G is negative, it is spontaneous
c)
delta H = -1.9KJ
delta S = 3.3J/k = 0.0033 KJ/K
T = 25.0 oC =(25.0+ 273) K = 298.0 K
use:
delta G = delta H - T*delta S
delta G = -1.9 - 298.0 * 0.0033
delta G = -2.9 KJ
since delta G is negative, it is spontaneous
d)
delta H = 910.7KJ
delta S = 182.5J/k = 0.1825 KJ/K
T = 25.0 oC =(25.0+ 273) K = 298.0 K
use:
delta G = delta H - T*delta S
delta G = 910.7 - 298.0 * 0.1825
delta G = 856.3 KJ
since delta G is negative, it is non-spontaneous
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.