Help with this lab question please! The question refers to the experiment we did
ID: 1398274 • Letter: H
Question
Help with this lab question please! The question refers to the experiment we did in lab where a steel ball is at the end of a ramp while an incoming ball comes down the ramp and hits the inital steel ball. These fall onto a piece of paper where their positions were marked.
A student at another university repeats the experiment you did In lab. Her target ball is 0.860 m above the floor when it is In the target holder and the steel ball she uses has a mass of 0.0120 kg. She finds that the target ball travels a distance of 1.40 m after it is struck. Assume g = 9.80 m/s2. What is the kinetic energy (in joules) of the target ball just after it is struck?Explanation / Answer
here
If you assume that the ball is fired horizontally then there will be no vertical component. The horizontal range, HR = v * time
the time for the ball to reach the ground can be given by s = 1/2 gt^2
Here s is 0.86m
solving for t gives:-
t = sqrt [2s/g]
t = sqrt [(2 * 0.86)/9.8]
t = 0.4189 sec
HR
HR = v * time
v = HR / time
v = 1.4 / 0.4189
v = 3.342 m/s
KE = 0.5 mv^2
KE = 0.5 * 0.0120 * 3.342^2
KE =0.0670 J
so the kinetic energy of the target ball just before it is struck is 0.0670 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.