What is the energy of a microwave photon with a wavelength of 4.07 cm? Planck’s
ID: 1398304 • Letter: W
Question
What is the energy of a microwave photon with a wavelength of 4.07 cm? Planck’s constant is 6.63 × 1034 J · s, and the speed of light is 3 × 108 m/s. Answer in units of eV.
(part 2 of 3) 10.0 points What is the energy of a visible photon with a wavelength of 407 nm? Answer in units of eV.
(part 3 of 3) 10.0 points What is the energy of an X-ray photon with a wavelength of 4.07 nm? Answer in units of eV.
I know the answer to part one is 3.046E-5, but I can't figure out how to do parts two and three, can some one please help!
Explanation / Answer
E=h*c/lambda, where h is the Planck's Constant, C is the speed of the light and lambda is the wavelenght
Part 1) E=6.63x10-34*3x108/4.07x10-2=4.89x10-24 J *6.24x1018=3.049x10-5 eV
Part 2) E=6.63x10-34*3x108/407x10-9=4.89x10-19 J *6.24x1018=3.049 eV
Part 3) E=6.63x10-34*3x108/4.07x10-9=4.89x10-17 J *6.24x1018=304.9 eV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.