A 23 kg suitcase is being pulled with a constant speed by a handle that is at an
ID: 1398716 • Letter: A
Question
A 23 kg suitcase is being pulled with a constant speed by a handle that is at an angle of 23° above the horizontal. If the normal force exerted on the suitcase is 200 N, what is the force F applied to the handle? A 23 kg suitcase is being pulled with a constant speed by a handle that is at an angle of 23° above the horizontal. If the normal force exerted on the suitcase is 200 N, what is the force F applied to the handle? A 23 kg suitcase is being pulled with a constant speed by a handle that is at an angle of 23° above the horizontal. If the normal force exerted on the suitcase is 200 N, what is the force F applied to the handle?Explanation / Answer
as there is no mention of any friction force and constant speed implies equal force applied by both suitcase and the person pulling it.
if the pulling force F is along the incline, then the normal force on the suitcase will be only the component of the weight of the suitcase along perpendicular the incline.
this component is given as 23*9.8*cos(23)=207.48 N
but as normal force is given to be 200 N, there is a component of F which is oppoing 207.48 N to result in net force 200 N
so component of pulling force F, along perpendicular to the incline=F1=207.48-200=7.48 N
component of pulling force F, along the incline=component of weight of the suitcase along the incline=23*9.8*sin(23)=88.071 N
so net force=sqrt(88.071^2+7.48^2)=88.388 N
hence pulling force magnitude is 88.388 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.