Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A shopping cart initially at rest in a parking lot is pushed towards a car by un

ID: 1398812 • Letter: A

Question

A shopping cart initially at rest in a parking lot is pushed towards a car by unruly student. With what force will the cart hit the car if it is constantly accelerating at a rate of 1.4 m/s^2, has a momentum of 240 kg * m/s just before hitting the car, and is 10 meters away from the car?

answer: 63.5 N

A particle begins at rest. A constant force then does 400 J of work on the object over a course of 4.0 seconds, and the particle ends with a velocity of 10 m/s. How large was the force?

answer: 20 N

A 1000 kg car traveling with a speed of 35 m/s begins to break. If the brakes apply a 9000 N force of friction to the car, then determine the stopping distance of the car.

answer: 68.1

You throw a baseball straight up. Compare the sign of the work done by gravity while the ball goes up with the sign of the work done by gravity while it goes down.

Which one has larger kinetic energy: a 500 kg object moving at 40 m/s or a 1000 kg object moving at 20 m/s?

A spring loaded dart gun is used to shoot a dart straight up into the air, and the dart reaches a maximum height of 24 meters. The same dart is shot up a second time from the same gun, but this time the spring is compressed only half as far. How far up does the dart go this time? (this is a transformation of elastic potential to gravitational potential energy)

answer: 6.0 m

I have the answers for all of these so please explain how you got the answer. Thank you!

Explanation / Answer

here,

accelration of cart , a = 1.4 m/s^2

momentum of cart , P = 240 kg m/s

initial velocity , u = 0

distance between car and cart, s = 10 m

let the final velocity be v

using third equation of motion

v^2 - u^2 = 2*a*s

v^2 = 2 * 1.4 * 10

v = 5.29 m/s

momentum ,P = m*v

240 = m * 5.29

mass of cart , m= 45.36 kg

force with which the cart hit the car be F

F = m * a

F = 45.36 * 1.4

F = 63.5 N

force with which the cart hit the car is 63.5 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote