The following four problems are about the following situation: A photon with the
ID: 1399366 • Letter: T
Question
The following four problems are about the following situation: A photon with the given energy/frequency/wavelength is emitted the Bohr Hydrogen atom. You determine what transition an electron made to emit that photon.
1) E = 10.2 eV.
a) n=2 to n=1
b) n=3 to n=1
c) n=4 to n=1
d) n=5 to n=1
e) n=6 to n=1
2) E = 2.04 x 10-18 J
a) n=2 to n=1
b) n=3 to n=1
c) n=4 to n=1
d) n=5 to n=1
e) n=6 to n=1
3) l = 656 nm.
a) n=3 to n=2
b) n=4 to n=2
c) n=5 to n=2
d) n=6 to n=2
e) n=7 to n=2
4) f = 3.14 x 1014 Hz
a) n=4 to n=3
b) n=5 to n=3
c) n=6 to n=3
d) n=7 to n=3
e) n=8 to n=3
Explanation / Answer
a) E = 10.2 eV
10.2 = -13.6 ( 1/ ni^2 - 1/1)
n= 2
therefore correct option is (a)
b) 2.04 x 10-18= -2.18 x 10^-18 ( 1/ ni^2 - 1/1)
n = 3
correct option is b) n=3 to n=1
c) 1/ l = R ( 1/n ^2- 1/4)
1/ 656 x 10^-6 = 1.097 x 107 ( 1/ n^2 - 1/4)
correct option= a) n=3 to n=2
d) f = 3.14 x 10^14 Hz
f= c/ lambda
lamda = 0.95 nm
1/0.95 x 10^-6 = 1.097 x 107 ( 1/ n^2 - 1/9)
solving for n
a) n=4 to n=3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.