The figure shows a uniform beam of mass m that is supported by a pin and cable a
ID: 1399531 • Letter: T
Question
The figure shows a uniform beam of mass m that is supported by a pin and cable as shown. Given: m = 30.0kg ; M = 40.0 kg ; L = 3.00 m ; and ? = 45.0°. Use 10.0 N/kg for g, counterclockwise as positive, pointing up as positive and pointing towards the right as positive.
a) What is in N m, the torque due to weight of the beam?
b) what is in N m, the torque due to M?
c) what is in N m, the torque due to the tension of the cable?
d) what is in N, the tension force exerted by the horizontal cable?
e) what is in N, H, the horizontal component of the force exerted by the pin onto the beam?
Please show full work and answer!
Explanation / Answer
a) T_weight = m*g*(L/2)*sin(45)
= 30*10*(3/2)*sin(45)
= 318.2 N.m
b) T_M = M*g*L*sin(45)
= 40*10*3*sin(45)
= 848.53 N.m
c) Torque due to tension, T_tension = 318.2 + 848.53
= 1166.73 N.m
d) Apply, T_tension = F*L*sin(45)
==> F = T_tension/(L*sin(45))
= 1166.73/(3*sin(45))
= 550 N
f) Fx = T = 550 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.