The figure shows a spherical shell with uniform volume charge density ? = 1.96 n
ID: 2135723 • Letter: T
Question
The figure shows a spherical shell with uniform volume charge density ? = 1.96 nC/m3, inner radius a = 10.4 cm, and outer radius b = 3.20a. What is the magnitude (in N/C) of the electric field at radial distances (a)r = 0; (b)r = a/2.00, (c)r = a, (d)r = 1.50a, (e)r = b, and (f)r = 3.00b?
N/C The figure shows a spherical shell with uniform volume charge density ? = 1.96 nC/m3, inner radius a = 10.4 cm, and outer radius b = 3.20a. What is the magnitude (in N/C) of the electric field at radial distances (a)r = 0; (b)r = a/2.00, (c)r = a, (d)r = 1.50a, (e)r = b, and (f)r = 3.00b?
Explanation / Answer
Gauss Law : If there is a charge q enclosed inside any imaginary surface area, then integral of E.ds over the complete area will be equal to charge q divided by epsilon0
(undefined)
Case a) r = 0
Assume an imaginary sphere of radius zero at the centre.
Enclosed charge = 0
E X Area = 0
Thus, E = 0
Case b) r = a/2
Enclosed charge = 0
Therefore E = 0
Case c) r = a
Enclosed charge = 0
E = 0
Case d) r = 1.5a = 1.5 X 11.6 cm = 0.174 m
Enclosed charge = (undefined)
= 0.0287 nC
(undefined)
E = 8.528 SI units
Case e) r = b = 5.3a = 0.6148 m
Enclosed charge = 53 Enclosed charge = (undefined)
= 1.788 nC = 1.788 nC
1.788 1.788 (undefined)
E = 42.5374 SI units E = 42.5374 SI units E = 42.5374 SI units
Case f) r = 3b = 1.8444 m Case f) r = 3b = 1.8444 m Case f) r = 3b = 1.8444 m
Enclosed charge = same as previous question = 1.788 nC Enclosed charge = same as previous question = 1.788 nC Enclosed charge = same as previous question = 1.788 nC
1.788 1.788 1.788 (undefined)
E = 4.73 SI units E = 4.73 SI units E = 4.73 SI units E = 4.73 SI units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.