Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure shows a rod of length L- 9.86 cm that is forced to move at constant s

ID: 2034133 • Letter: T

Question

The figure shows a rod of length L- 9.86 cm that is forced to move at constant speed v-6.02 m/s along horizontal rails. The rod, rails, and connecting strip at the right form a conducting loop. The rod has resistance 0.579 ?; the rest of the loop has negligible resistance. A current i 114 A through the long straight wire at distance a = 14.5 mm from the loop sets up a (nonuniform) magnetic field throughout loop. Find the (a) magnitude of the emf and (b) current induced in the loop. (c) At what rate is thermal energy generated in the rod? (d) What is the magnitude of the force that must be applied to the rod to make it move at constant speed? (e) At what rate does this force do work on the rod? ??????? L. (a) Number (b) Number (c) Number (d) Number (e) Number Units Units ni Units Units

Explanation / Answer

part A:


induced emf e = uo I V/2pi * ln((a+L)/a)

emf e = (4pi*10^-7 * 114 * 6.02/2pi) ln((0.0145 + 0.0986)/0.0145)

emf e = 2.81 *10^-4 Volts

part B:

induced current I' = emf/R

I' = (2.81 *10^-4)/(0.597)

I'= 4.7*10^-4 Amps

-----------------------

part C:

power P = I'^2 *R

P = (4.7*10^-4)^2 * 0.579

P = 1.28 *10^-7 Watts
-----------------------

part D :

Power P = F .v

F = P/v = 1.28 *10^-7/6.02

F = 2.12*10^-8 N

--------------
part E :

rate of Work Done = power = 1.28 *10^-7 Watts

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote