The figure shows a rectangular, 18-turn coil of wire, of dimensions 14 cm by 7.1
ID: 1259651 • Letter: T
Question
The figure shows a rectangular, 18-turn coil of wire, of dimensions 14 cm by 7.1 cm. It carries a current of 0.10 A and is hinged along one long side. It is mounted in the xyplane, at an angle of 30
The figure shows a rectangular, 18-turn coil of wire, of dimensions 14 cm by 7.1 cm. It carries a current of 0.10 A and is hinged along one long side. It is mounted in the xyplane, at an angle of 30° to the direction of a uniform magnetic field of magnitude 0.47 T. Find the (a) x, (b) y, and (c) z components of the torque acting on the coil about the hinge line.Explanation / Answer
Here ,
magnetic moment , u = NIA k
u = 18*0.14 * 0.071 * 0.10 k
u = 0.0179 k A.m^2
Now , B = 0.47 *(cos(30) i + k*sin(30))
Now , torque = u X B
Torque = ( 0.0179 k) X (0.47 *(cos(30) i + k*sin(30)))
Torque = 0.00728 j
Now , Tx = 0 N.m
Ty = 0.00728 N.m
Tz = 0 N.m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.