The figure shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid unifo
ID: 2107320 • Letter: T
Question
The figure shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid uniform horizontal bar of mass = 90.00 and length = 5.200 is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance = 1.900 m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass = 3500 kg is supported by the crane at a distance = 5.000 from the left end of the bar. Throughout this problem, positive torque is counterclockwise and use 9.807m/s^2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
Explanation / Answer
As bar is in rotational equilibrium,taking torque at left end Torque due to T(B) =0 Torque due to T(A) =T(A)*1.9 counterclockwise Torque due to weight of bar = 90*9.81*2.6=2293.2 N clockwise Torque due to weight of object =3500*9.81*5.0=171500 N clockwise counterclockwise torque =clockwise torque T(A)*1.9 =173793.2 T(A) =91470.1 N T(B) + m1g +m2g =T(A) T(B)=91470.1 -3590*9.81 T(B) =56288.1 N (1) T(A) the tension in string A.is 91470.1 N (2) T(B) the magnitude of the tension in string B is 56288.1 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.