The figure shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid unifo
ID: 2208037 • Letter: T
Question
The figure shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid uniform horizontal bar of mass m1 = 75.00kg and length L = 5.300m is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance d = 1.600m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass m2 = 2500kg is supported by the crane at a distance x = 5.100m from the left end of the bar. Throughout this problem, positive torque is counterclockwise and use 9.807m/s^2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
Explanation / Answer
let Ta is upward Tb is downward Ta=Tb+75g+2500g moment about B Ta*1.6-70*g*(5.3/2)-2500*g*5.1=0 Ta=79310.78 N Tb=54050.03 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.