The figure shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid unifo
ID: 2107087 • Letter: T
Question
The figure shows a model of a crane that may be mounted on a truck.A rigid uniform horizontal bar of mass = 90.00 and length = 5.200 is supported by two vertical massless strings. String A is attached at a distance = 1.900 m from the left end of the bar and is connected to the top plate. String B is attached to the left end of the bar and is connected to the floor. An object of mass = 3500 kg is supported by the crane at a distance = 5.000 from the left end of the bar. Throughout this problem, positive torque is counterclockwise and use 9.807m/s^2 for the magnitude of the acceleration due to gravity.
Explanation / Answer
let us balance torque through point B,
mg1l/2 +mg2x -T1*d=0
so T1=(mg1l/2 +mg2x)/d =9333.68 N
using force balance
T2= - T1+m2g = 24990.82
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.