a single loop of wire is located at the center of a long solenoid of radius R wh
ID: 1400062 • Letter: A
Question
a single loop of wire is located at the center of a long solenoid of radius R which has n turns per unit length and carries a current I. The loop is coaxial with the solenoid and has a radius a. n = 3000/m a = 3cm I = 5A
A. the magnetic flux passing through the loop is? (the answer is 53 u*Wb i just need to see the work to get the answer)
B. if the current in the solenoid is not constant but varies as I = I,m cos wt, where I,m = 5A and w = 101 rad/s, the amplitude of the emf induced in the loop will be? ( the answer is 5.4mV i need to see the work on how to get the answer)
Explanation / Answer
here,
radius , a = 3 cm
a = 0.03 m
current , I = 5 A
number of turns , n = 3000 / m
(a)
the magnetic flux passing through the loop is , flux = u0 * n * I * A
flux = u0 * 3000 * 5 * pi * 0.03^2
flux = 5.33 * 10^-5 Wb
the magnetic flux passing through the loop is 53 u Wb
(b)
I = Im * cos(w*t)
w = 101 rad/s
Vpeak = n * B * A * w
Vpeak = n * u0 * Im * A * w
Vpeak = 3000 * u0 * 5 * pi * 0.03^2 * 101
Vpeak = 5.38 * 10^-3 V
the amplitude of the induced emf in the loop is 5.3 mV
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.