Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a secure https:llsession.masteringphysics.com/myct Copy of College Physics UTDal

ID: 1543480 • Letter: A

Question

a secure https:llsession.masteringphysics.com/myct Copy of College Physics UTDallas, PHYS 1301.001, Spri... Problem 7.07 Problem 7.07 Part A A factory worker moves a 23.0 kg crate a distance What magnitude of force must the worker applyn of 540 m along a level floor at constant velocity by pushing horizontally on it. The coefficient of kinetic friction between the crate and the floor is 0.300. My Answers Glye Up Part B How much work is done on the crate by the workers push? Submit My Answers Give Up Part C How much work is done on the crate by friction? Signed in as kevin vazin Help previous l 3 of 5 next

Explanation / Answer

Crate is pushed at a constant velocity shows that there are no net forces acting on the crate, so that the pushing force is equal to the opposing fricitonal force

the force is exerted horizontally, so we know:

pushing force = friction

friction = u N where u is coefficient of friction and N is the normal force

here, N = mg

a)

Fr = 0.25 x mg = 0.30 x 225.4 =67.62 N

since the velocity is constant

Therefore, F = Fr = 67.62 N


b) Wworker = F x d x cos 0 = 75 x 5.4 = 365.15 J

c) Wf = Fr x d x cos 180 = - 365.15 J

d) Normal forces perform no work, gravity perform no work since their directions are 90 degrees to the velocity.

WN = 0 J

e) Wgravity = 0 J

f) Wnet = Fd = 0 x 5.4 = 0 J