Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two particles each with charge + 1.59 Mu C are located on the x axis. One is at

ID: 1400175 • Letter: T

Question

Two particles each with charge + 1.59 Mu C are located on the x axis. One is at x = 1.00 m, and the other is at x = -1.00 m (a) Determine the electric potential on the y axis at y = 0.730 m. [ ]X Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully, kV (b) Calculate the change in electric potential energy of the system as a third charged particle of -2.75 pC is brought from infinitely far away to a position on the y axis at y = 0.730 m. [ ] J

Explanation / Answer

potential at y by q1

V = kq/r

r = sqrt ( x^2 + y^2)

x = 1 m , y = 0.730 m

r = 1.24 m

k = 9 x 10^9

q = 1.59 x 10^-6

v = 9 x 10^9 x 1.59 x 10^-6 / 1.24

v = 11540.32 V

magnitude of electric potential by another charge wil be same

total electiv potential = 2v

v = 23.08 kV

part b )

U = qV

U = -2.75 x 10^-6 x 23.08 x 10^3 v

U = -0.06347 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote