Given: The speed of sound in air is 343 m/s. An open vertical tube has water in
ID: 1400383 • Letter: G
Question
Given: The speed of sound in air is 343 m/s. An open vertical tube has water in it. A tuning fork vibrates over its mouth. As the water level is lowered in the tube, a resonance is heard when the water level is 52.5 cm below the top of the tube. And again, after the water level is 55.5 cm below the top of the tube a resonance is heard.
A) What is the frequency of the tuning fork? Answer in units of Hz.
B) How many nodes are in the tube after the water has reached the second distance from the top of the tube?
Explanation / Answer
here given are v=343 m/s
d1=52.5cm
d2=55.5cm
The spacing between the resonances is onehalf a wavelength, so
= 2 (d2 d1)
=2*(55.5-52.5)
=6cm=0.06m
frequency=v/L
=343/0.06m
f=5716.6Hz
f=5.72Khz--answer to a
b)If there are N1 nodes at the first distance, there are N2 = N1 + 1 nodes at the second distance
d1=L(2N1-1)/4
=L(2(N1+1)-3)/4
=L(N2/2-3/4)
so N2=2d1/L+3/2
=2*52.5/6+(3/2)
=19 nodes--answer to b
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.