Superman in some ways is like a living solar battery. He gets his power by radia
ID: 1401306 • Letter: S
Question
Superman in some ways is like a living solar battery. He gets his power by radiation from yellow stars (like our sun). Radioactive kryptonite, his only weakness, interferes with this energy absorption process, causing him severe pain and even death for long enough exposures. He can, however, safely approach pieces of kryptonite that are 0.005 kg or less. If a sample of kryptonite has an initial mass of 1.5 kg, what is the minimum amount of time that Superman would have to wait before safely approaching the sample? Take the half-life of kryptonite to be 1 year.
A) 4.15 yrs. B) 3.33 yrs. C) 8.23 yrs. D) 5.7 yrs. E) None of these.
Explanation / Answer
here ,
initial mass , Mo = 1.5 Kg
final mass , m = 0.005 Kg
half life , t0.5 = 1 year
Now, as m = Mo *(0.5)^(t/t0.5)
0.005 = 1.5 * (0.5)^(t/1)
solving for t
t = 8.23 years
the time taken for the sample to be safe is C) 8.23 years
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.