PROB 10.17 A 12.0-kg box resting on a horizontal, frictionless surface is attach
ID: 1401573 • Letter: P
Question
PROB 10.17
A 12.0-kg box resting on a horizontal, frictionless surface is attached to a 5.00-kg weight by a thin, light wire that passes without slippage over a frictionless pulley (the figure (Figure 1) ). The pulley has the shape of a uniform solid disk of mass 1.80 kg and diameter 0.520 m .
Part A
After the system is released, find the horizontal tension in the wire.
Part B
After the system is released, find the vertical tension in the wire.
Part C
After the system is released, find the acceleration of the box.
Part D
After the system is released, find magnitude of the horizontal and vertical components of the force that the axle exerts on the pulley.
Express your answers separated by a comma.
Explanation / Answer
moment of inertia of disk is I = 0.5*m*R^2 = 0.5*1.8*(0.52/2)^2 = 0.06084 kg*m^2
Tension in the horizontal wire Th = net force acting on 12 kg box = m*a = 12*a
Th = 12*a.....................(1)
Tension in the vertical wire is Tv
weght suspended is w = 5*9.8 = 49 N
Net force on the suspended weight is = 49-Tv = 5*a
Then Tv = 49-5a.......(2)
angular accelaration alpha = a/r = a/(0.52/2) = a/0.28
Net torque is (Tv-Th)*r = (Tv-Th)*0.28
(49-5a-12a)*0.26 = I*alpha = 0.06084 *(a/0.26)
0.234*a+(17*0.26*a) = 49*0.26
4.654*a = 12.74
accelaration a = 12.74/4.654 = 2.73 m/s^2
Part A)
Th = 12*2.73 = 32.76 N
Part B) Tv = 49-(5*2.73) = 35.35 N
Part C) accelaration a = 2.73 m/s^2
Part D) Horizontal force is Th = 32.76 N
Vertical force is Tv+(1.8*9.8) = 35.35+(1.8*9.8) = 52.99 = 53 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.