A circuit consists of a capacitor with c = 9nF and an inductor with L-= 6.0mH. A
ID: 1401633 • Letter: A
Question
A circuit consists of a capacitor with c = 9nF and an inductor with L-= 6.0mH. At t=0 the capacitor is charged to a voltage of 15mV and no current is flowing.Find the angular frequency for the natural oscillations of this circuit.
How much energy is stored in the inductor after one quarter of an oscillation period? A circuit consists of a capacitor with c = 9nF and an inductor with L-= 6.0mH. At t=0 the capacitor is charged to a voltage of 15mV and no current is flowing.
Find the angular frequency for the natural oscillations of this circuit.
How much energy is stored in the inductor after one quarter of an oscillation period?
Find the angular frequency for the natural oscillations of this circuit.
How much energy is stored in the inductor after one quarter of an oscillation period?
Explanation / Answer
a)
angular frequency, w = 1/sqrt(L*C)
= 1/sqrt(6*10^-3*9*10^-9)
= 1.36*10^5 rad/s
b) after one quarter of an oscillation period, half of the total energy is stored in inductor.
UL = UCmax/2
= (0.5*C*V^2)/2
= (0.5*9*10^-9*(15*10^-3)^2)/2
= 5.06*10^-13 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.