A circuit consists of a coil that has a resistance equal to 6.06 and a self-indu
ID: 1583886 • Letter: A
Question
A circuit consists of a coil that has a resistance equal to 6.06 and a self-inductance equal to 4.82 mH, an open switch, and an ideal 100-V battery—all connected in series. At t = 0 the switch is closed. Find the current and its rate of change at the following times. Time (ms) I (A) dI/dt (kA/s) (a) 0 (b) 0.100 (c) 0.500 (d) 1.00 A circuit consists of a coil that has a resistance equal to 6.06 and a self-inductance equal to 4.82 mH, an open switch, and an ideal 100-V battery—all connected in series. At t = 0 the switch is closed. Find the current and its rate of change at the following times.Explanation / Answer
Current throught circuit
l = E(1 - e-tR/L) / R
energy stored in coil is
E = L*l^2 / 2
Rate of energy dissipated = Power P = l^2*R .....(1)
dE / dt = L*l*dl / dt ....(2)
From equation 1 and 2
L*l*dl / dt = l^2*R
L*d [ E(1 - e-tR/L) / R] / dt = l*R
L*(E / R) * (e-tR/L) * (R / L) = E(1 - e-tR/L)*R / R
(e-tR/L) = 1 - (e-tR/L)
2*(e-tR/L) = 1
tR / L = ln(2)
t = L*ln(2) / R
t = 4.82*10^(-3)*ln(2) / 6.06
t = 0.551 ms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.