can someone please help me answer this question 19. A circular loop of wire with
ID: 1401945 • Letter: C
Question
can someone please help me answer this question 19. A circular loop of wire with 255 turns has a radius of 15.0 cm. The current in the circular loop is 3.50 A counterclockwise. A) Draw a picture with the circular loop in the plane of the paper showing the current in the circular loop and indicate the direction of the magnetic field inside the circular loop. B) Find the magnitude of the magnetic ticld at the center of the circular loop. C) A second circular loop with radius of 8.00 cm and $65 turns is placed inside with the centers of the loops being concentric. If the current in larger circular loop is decreasing, what is the direction of the induced current (clockwise or counterclockwise) in the smaller circular loop? Explain your reasoning magnetic field in the smaller circular loop is decreasing at a rate of 0.156 T/s, what is the magnitude of the induced current if the smaller circular loop has a resistance of 100 30 pts) the D) If theExplanation / Answer
a.
Dir of mag. field will be out of the plane. (Anticlockwise Current)
b).
B = u0I/2*R = 4*3.14*10-7*3.5*255/2*0.15 = 37366x10-7 T
c).
Counterclockwise because of lenz law
Lenz's law says that the field of the induced current in the loop will oppose *changes* of the applied field
d).
emf = d/dt (NBA) = 565x0.156x3.14x0.08x0.08 = 1.77V
induced current = emf/R = 1.77/10 = 0.177A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.