Two 14-cm-diameter electrodes 0.48 cm apart form a parallel-plate capacitor. The
ID: 1402200 • Letter: T
Question
Two 14-cm-diameter electrodes 0.48 cm apart form a parallel-plate capacitor. The electrodes are attached by metal wires to the terminals of a 17 V battery. What are the charge on each electrode, the electric field strength inside the capacitor, and the potential difference between the electrodes.
Part A
What are the charge on each electrode, the electric field strength inside the capacitor, and the potential difference between the electrodes while the capacitor is attached to the battery?
Q=? C
Part B
E=? V/m
Part C
(delta)V=? V
Part D
After insulating handles are used to pull the electrodes away from each other until they are 1.1 cm apart? The electrodes remain connected to the battery during this process.
Q=? C
Part E
E=? V/m
Part F
(delta)V=? V
Part G
After the original electrodes (not the modified electrodes of part D) are expanded until they are 21 cm in diameter while remaining connected to the battery?
Q=? C
Part H
E=? V/m
Part I
(delta)V=? V
If you could show how to do it and the answer it would amazing! Thank you!
Explanation / Answer
Here ,
part A)
capacitance of capacitor , C = Area*epsilon/d
C = 8.854 *10^-12 * pi*(0.07)^2/.0048
C = 2.84 *10^-11 F
Q = C*V
Q = 2.84 *10^-11 * 17
Q = 4.826 *10^-10 C
the charge on the capacitor is 4.826 *10^-10 C
part B)
electric field , E = V/d
E = 17/.0048
E = 3542 N/C
the electric field is 3542 N/C
part C)
the potential difference across the electrodes is 17 V
part D)
fpr d = 1.1 cm
capacitance of capacitor , C = Area*epsilon/d
C = 8.854 *10^-12 * pi*(0.07)^2/.011
C = 1.239 *10^-11 F
Q = C*V
Q = 1.239 *10^-11 F * 17
Q = 2.106 *10^-10 C
the charge on the capacitor is 2.106 *10^-10 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.