Two 13.0cm-diameter electrodes 0.50cm apart form a parallel-plate capacitor. The
ID: 2235162 • Letter: T
Question
Two 13.0cm-diameter electrodes 0.50cm apart form a parallel-plate capacitor. The electrodes are attached by metal wires to the terminals of a 12V battery. After a long time, the capacitor is disconnected from the battery but is not discharged.
Found that Q = 2.8*10^-10 C correctly
Part F
What is the potential difference between the electrodes after insulating handles are used to pull the electrodes away from each other until they are 1.2cm apart? (Unit: volts)
I've tried C=e0*A/d => C=e0*(pi*radius^2)=> C=[(8.85*10^-12)(pi*0.006^2)] / 0.012 finding that C=8.341*10^-14
Then Q=CV to solve for V given the new distance separating the electrodes, => 2.8*10^-10 = (8.314*10^-14)V
finding that V=3357 volts and mastering physics is telling me this is incorrect.
What am I doing wrong?
Thanks in advance!
I will rate excellent for the correct explanation.
Explanation / Answer
Ci=e*A/d1 Cf=e*A/d2 Ci/Cf=d2/d1=1.7/0.5=3.4 --> cf=ci/3.4 V=Q/C Q - remains the same, only V will change Vf=Q/Cf=Q*3.4/Ci=3.4*Vi=12*3.4=40.8 volt
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.