A spring-mass system is initially at rest is shown above. A mass m = 1.0 kg trav
ID: 1402623 • Letter: A
Question
A spring-mass system is initially at rest is shown above. A mass m = 1.0 kg traveling at 12ms collides and
sticks to the mass that is attached to the spring. Suppose k = 1000N
m and M = 3.0 kg.
1. Calculate the speed of the two masses immediately after the collision.
2. Calculate the maximum distance the spring will be compressed.
3. Is the system a simple harmonic oscillator? Prove by stating the appropriate equation describing the
system.
4. If the system is a simple harmonic oscillator calculate the period of oscillation of the system. If not,
qualitatively describe the motion of the system for one oscillation.
Explanation / Answer
given m = 1 kg
M = 3 kg
initial speed of m = v1 = 12 m/s
initial speed of M = v2 = 0
initial momentum Pi = m*v1 + M*v2 = 1*12 = 12 kg m/s
after collision the two massses stick with each other
final momentum Pf = (m+M)*V = (1+3)*V
from momentum conservation
Pf = PI
V = 12/4 = 3 m/s <----answer
============
2)
after the spring is compressed by x PE = 0.5*k*x^2
after collision KE of the spring masses system = 0.5*(M+m)*V^2
from energy conservation
PE = KE
0.5*K*x^2 = 0.5*(M+m)*V^2
1000*x^2 = (1+3)*3^2
x = 0.189 m <<-----answer
3)
elastic force acting Fe = -k*dx
from newtons law
net force Fnet = (M+m)*a
therefore
(M+m)*a = -k*dx
a = -(k/(M+m)*dx
a is proportional to -dx
acceleartioan is proportiona to displacement and is directed towards the equilibrium
so the motion is SHM
4)
time period T = 2*pi/w
w = sqrt(K/(M+m)) = sqrt(1000/4) = 15.811
T = 2*3.14/15.811 = 0.397 s <<<---answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.