A spring with spring constant 40 N / m is attached to the ceiling, and a 5.5- c
ID: 2265013 • Letter: A
Question
A spring with spring constant 40N/m is attached to the ceiling, and a 5.5-cm-diameter, 1.5kg metal cylinder is attached to its lower end. The cylinder is held so that the spring is neither stretched nor compressed, then a tank of water is placed underneath with the surface of the water just touching the bottom of the cylinder. When released, the cylinder will oscillate a few times but, damped by the water, quickly reach an equilibrium position.
When in equilibrium, what length of the cylinder is submerged?
Explanation / Answer
Total weight of cylinder = 1.5*9.8=14.7 N
let the deflection in the spring be x at steady state and so the this much height of the cylinder will be submerged in the water
Volume inside the water= pi*r^2*x
Buoyancy force acting= V*rho*g= pi*(0.0275)^2*x*1000*9.8=23.27x
Hence Spring force= Weight - buoyancy
Kx=14.7 -23.27x
=> 40x+23.27x= 14.7
=>x=0.23m
deflection is 0.23m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.