A spring with a spring constant 2.7 N/cm is compressed 35 cm and released. The 8
ID: 1634206 • Letter: A
Question
A spring with a spring constant 2.7 N/cm is compressed 35 cm and released. The 8 kg mass skids down the frictional incline at a height of 42 cm from the ground and inclined at a 25 degree angle. The bottom of the ramp is 3 cm off from the ground. The acceleration due to gravity is 9.8 m/s^2. The path is frictionless except for a distance of 0.9 m along the incline which has a coefficient of friction mu = 0.3. What is the final velocity v_f of the mass? 0.9542 m/s 1.6255 m/s 2.7108 m/s 5.6891 m/s None of the aboveExplanation / Answer
On ramp,
N - m g cos25 = 0
N = m g cos25
fk =uk N = uk m g
Work done by friction = - 9 fk
= - (0.9 x 0.3 x 8 x 9.8 x cos25)
= - 19.1847 J
Work done by gravity = m g h
= 8 x 9.8 x (0.42 - 0.03)
= 30.576J
Work done by spring = k x^2 /2
= (2.7 x 10^2 N/m) (0.35^2 /2 ) = 16.5375 J
Applying work - energy theorem,
Work done by friction + Work done by gravity + Work done by spring = change in KE
- 19.1847 + 30.576 + 16.5375 = 8 v^2 /2 - 0
v = 2.6424 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.