A spring of negligible mass stretches 3.00 cm from its relaxed length when a for
ID: 2118019 • Letter: A
Question
A spring of negligible mass stretches 3.00 cm from its relaxed length when a force of 7.60 N is applied. A 0.450-kg particle rests on a frictionless horizontal surface and is attached to the free end of the spring. The particle is displaced from the origin to x = 5.00 cm and released from rest at t = 0.
a) Determine the displacement x (in cm) of the particle from the equilibrium position at t = 0.500 s.
b) Determine the velocity and acceleration of the particle when t = 0.500 s. (Indicate the direction with the sign of your answer.)
Explanation / Answer
Part A)
First find the frequency
f = 1/2pi sqrt(k/m)
F = kx to find k
7.6 = k(.03)
k = 253.3 N/m
f = 1/2pi sqrt (253.3)/(.45)
f = 3.78 Hz
Then, x = A cos(2pi(ft))
x = (3)(cos (2pi)(3.78)(.5)
x = 2.31 cm
Part B)
v = sqrt[(k/m)(A^2 - x^2)]
v = sqrt[(253.3/.45)(.03^2 - .0231^2)]
v = .454 m/s
a = -kx/m
a -(253.3)(.0231)/(.45)
a = -13 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.