Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A spring of negligible mass stretches 3.00 cm from its relaxed length when a for

ID: 2118399 • Letter: A

Question

A spring of negligible mass stretches 3.00 cm from its relaxed length when a force of 9.00 N is applied. A 0.400-kg particle rests on a frictionless horizontal surface and is attached to the free end of the spring. The particle is displaced from the origin to x = 5.00 cm and released from rest at t = 0. (Assume that the direction of the initial displacement is positive.) What is the force constant of the spring? N/m What are the angular frequency (omega), the frequency, and the period of the motion? Omega = rad/s f = Hz T = s What is the total energy of the system? J What is the amplitude of the motion? cm What are the maximum velocity and the maximum acceleration of the particle? Vmax = m/s amax = m/s2 Determine the displacement x of the particle from the equilibrium position at t = 0.500 s. Your response differs from the correct answer by more than 100%. Cm Determine the velocity and acceleration of the particle when t = 0.500 s. (Indicate the direction with the sign of your answer.) v = Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations, m/s a = Your response differs from the correct answer by more than 100%. m/s2

Explanation / Answer

(F) 4.5084

(G) v = 0.592

a = 33.795

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote