Item 5 Part A The lightbulb in the circuit shown in the figure(Figure 1) has a r
ID: 1402699 • Letter: I
Question
Item 5 Part A The lightbulb in the circuit shown in the figure(Figure 1) has a resistance of 1352 and consumes 8.1 W of power; the rod is 1.39 m long and moves to the left with a constant speed. The strength of the magnetic field is 2.4T . Find the current in the circuit. Express your answer using two significant figures Submit My Answers Give Up | Figure l # 1 of 1 Part B Find the speed of the rod Express your answer using two significant figures external ·Fmagnetic m/s Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
here,
resistance of bulb , r = 13 ohm
let the EMf be V
power of bulb, P = 8.1 W
V^2/r = 8.1
V^2/13 = 8.1
V = 10.26 V
part A)
current in the wire , I = V/r
I = 10.26 /13
I = 0.79 A
the current in the circuit is 0.79 A
part B)
length of rod , L = 1.39 m
magnetic feild , B = 2.4 T
let the speed of rod be v
EMF = B * v * L
10.26 = 2.4 * v * 1.39
v = 3.08 m/s
the speed of rod is 3.08 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.