CAN SOMEONE PLEASE HELP ANSWER THIS! I GOT A BUT CANT GET PART B AND THIS IS DUE
ID: 1402718 • Letter: C
Question
CAN SOMEONE PLEASE HELP ANSWER THIS! I GOT A BUT CANT GET PART B AND THIS IS DUE IN AN HOUR PLEASE! HELP WILL BE GREATLY APPRECIATED. PART A WAS .900 J.
A nuclear power plant operates between a high-temperature heat reservoir at 540 C and a low-temperature stream at 25 C.
part a
Determine the maximum possible efficiency of this thermodynamic engine.
part b
Determine the heating rate (J/s) from the high-temperature heat reservoir to the power plant so that it produces 1000 MW of power (work/time).
Explanation / Answer
Here ,
part A)
Tc = 25 C
Tc = 298 K
Th = 540 C
Tc = 813 K
maximum efficiency = 1 - Tc/Th
maximum efficiency = 1 - 298/813
maximum efficiency = 0.633
the maximum possible efficiency of this thermodynamic engine is 0.633
part B)
power produced , P = 1000 MW
let the heat from the high temperature is Qh
as efficiency = W/Qg
0.633 = 1000/Qh
Qh = 1578.6 MW
Qh = 1.579 *10^9 J/s
the heating rate (J/s) from the high-temperature heat reservoir to the power plant is 1.579 *10^9 J/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.