Electric room heaters use a concave mirror to reflect infrared (IR) radiation fr
ID: 1403657 • Letter: E
Question
Electric room heaters use a concave mirror to reflect infrared (IR) radiation from hot coils. Note that IR follows the same law of reflection as visible light. The mirror has a radius of curvature of 35.0 cm and produces an image of the coils 3.40 m away from the mirror. Calculate the intensity of IR radiation in W/m2 projected by the concave mirror on a person 3.40 m away. Assume that the heating element radiates 1300 W and has an area of 80 cm2, and that half of the radiated power is reflected and focused by the mirror.
Explanation / Answer
Apply for the concave mirror, 1/f=1/v +1/u ; f=R/2 ; R-radius of curvature
1/(35/2)=1/340+1/u ;
distance between filament and mirror(u)=16.79 cm
magnification= v/u = 20.25
So, image area(A)= 80*20.25=1620 cm2
total reflected power(T)=1300/2= 650W. Since all the reflected energy is in the formed image, T is distributed over area 'A' and which is 3.4m away from the mirror.
Intensity= T/A = 4012.35 W/m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.