An electron is accelerated inside a parallel plate capacitor. The electron leave
ID: 1403868 • Letter: A
Question
An electron is accelerated inside a parallel plate capacitor. The electron leaves the negative plate with a negligible initial velocity and then after the acceleration it hits the positive plate with a final velocity . The distance between the plates is 14.2 cm, and the voltage difference is 146 kV. Determine the final velocity of the electron using classical mechanics. (The rest mass of the electron is 9.11×10-31 kg, the rest energy of the electron is 511 keV.)
7.559×10-1
What is the final velocity of the electron if you use relativistic mechanics?
Explanation / Answer
Let velocity =
V=voltage diff = 146 * 10^3 V
KE = kinetic energy
mo = Rest mass of Electron = 9.11×10-31 kg
Rest energy of Electron (mo* c^2) = 511Kev
1ev = 1.6 * 10^-19 J
Rest energy of Electron (mo* c^2) = 511 *10^3 * 1.6 * 10^-19 J = 8.176 * 10^-14 J
We know Kinetic Energy Gained by Electron inside a parallel Plate capacitor = V * Charge on electron = 146 * 10^3 * 1.6 * 10^19 = 2.336* 10^-14 J
Kinetc energy of electron is given by -
KE = (Y-1)moc^2
Where Y = 1/ sqrt(1 - (/c)2) -----------1
Solving for Y
2.384 * 10^-14 = (Y-1) * 8.176 * 10^-14
Y = 2.336 * 10^-14 / 8.176 * 10^-14 + 1
Y = 1.285
Substituting Value of Y in Equation 1
Y = 1/ sqrt(1 - (/c)2)
1 - (/c)2 = 1/y2
(/c)2 = 1- 1/y2
= sqrt( 1- 1/y2) c
= sqrt (1-1/1.285^2) * 3* 10^8 m/s
= 1.884 * 10^8 m/s or 0.628c , where c is velocity of light
Final velocity of the electron using relativistic mechanics = 1.884 * 10^8 m/s or 0.628c
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.