An electron in the electron gun of a TV tube undergoes an acceleration of 1014 m
ID: 2008288 • Letter: A
Question
An electron in the electron gun of a TV tube undergoes an acceleration of 1014 m/s2 while it travels 1 cm It then travels 10 cm to the screen at constant speed, What is its speed after traveling 1 cm? How long does it take to travel the first centimetre? How long does it take to travel the additional 10 cm to the screen? An object with an initial velocity of + 6 m/s has a constant acceleration of - 2 m/s2, When will it be momentarily at rest? How far does it travel before coming to rest momentarily? When will it be back at its original position? What will its velocity be then? Blood flowing in an artery is found to have a speed 120 cm/s at one point and 90 cm/s at a point 40 cm furtherExplanation / Answer
The acceleration of the electron is a = 1014 m/s2 The distance travelled s = 1 cm a) The final velocity of the electron is v2 - u2 = 2as v = 2as (let the electron starts from rest) v = 2*1014*10-2 v = 1.414*106 m/s b) The time taken for the electron to travell the distance 1 cm is t = v/a t = 1.414*106 / 1014 t = 1.414*10-8 s t = 1.414*10-8 s c) The time taken to travell 10 cm at constant speed is t = s/v t = 0.1/1.414*106 t = 7.07*10-8 sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.