A 13.0 m long steel beam is accidentally dropped by a construction crane from a
ID: 1404053 • Letter: A
Question
A 13.0 m long steel beam is accidentally dropped by a construction crane from a height of 9.53 m. The horizontal component of the Earth's magnetic field over the region is 19.3 Mu T. What is the induced Pa' in the beam just before impact with the Earth, assuming its long dimension remains in a horizontal plane, oriented perpendicularly to the horizontal component of the Earth's magnetic field? (in V) 21. AO 3.04 x 10^-3 BO 3.43 x 10^-3 CO 3.88 x 10^-3 DO 4.38 x 10^-3 E 4.95 x 10^-3 FO 5.59 x 10^-3 GO 6.32 x 10^-3 HO 7.14 x 10^-3 A neighborhood transformer on the top of a amity pole transforms 14.0 kV 60.0 Hz alternating voltage down to 120.0 V to be used inside a house. If the secondary coil of the transformer has 101.0 turns, then how many turns does the primary coil have?Explanation / Answer
initial speed of beam = Vo = 0
Speed of the beam just before hitting the surface = V
height = h = 9.53 m
acceleration = a = 9.8 m/s2
Using the kinematics equation
V2 = Vo2 + 2 a h
V2 = 02 + 2 x 9.8 x 9.53
V = 13.67 m/s
magnetic field = B = 19.3 x 10-6 T
length of beam = L = 13 m
Induced emf is given as
E = BLV
E = 19.3 x 10-6 x 13 x 13.67
E = 0.00343 volts = 3.43 x 10-3 volts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.