The potential difference between the two sides of an ordinary electric outlet Is
ID: 1404265 • Letter: T
Question
The potential difference between the two sides of an ordinary electric outlet Is 120V. How much energy does an electron gain when it moves from one side to the other? The potential difference between the two sides of an ordinary electric outlet Is 120V. How much energy does an electron gain when it moves from one side to the other? The potential difference between the two sides of an ordinary electric outlet Is 120V. How much energy does an electron gain when it moves from one side to the other?Explanation / Answer
When electron is moving from one side (-ve) to other (+ve) side then potential difference is given by:
V = W/ q
here V = potential difference= 120V, W = work done by electron in moving from one end to other
q = e = 1.6*10-19 C = charge on electron
So W = V*q
this work done will store in form of energy,
Energy( E) = W = V*q
E = 120*1.6*10-19
E = 1.92*10-17 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.